top of page

Firma Profili

Yaşar Özkan tarafından bir şahıs firması olarak kurulan Yaşar Özkan A.Ş'nin özveri, disiplin ve kararlılıkla devam eden öyküsü 1962 yılında başladı. Firma ilk kuruluş yıllarında çoğunluğu NATO işleri olmak üzere Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye Petrolleri A.Ş. ve Ulaştırma Bakanlığına boru hatları, tank çiftlikleri, çeşitli ısıtma, havalandırma ve mekanik işler yapmıştır.

Uluslararası mukavelelerine 1979 yılında altyapı, konut, hastane projeleri ile Libya'da başlayan Yaşar Özkan A.Ş; bu ülkedeki iş kapasitesini çeşitli idari binalar, konut, okul, depo, komite binalarından oluşan projelerle arttırmıştır. Uluslararası standartlara uygun olarak, zamanında tamamladığı projelerle Libya'da başarıyla iş yapan Türk müteahhitlik firmaları arasında en ön sıraya yerleşen Yaşar Özkan A.Ş, bu ülkedeki faaliyetlerini 40 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Mersin Serbest Bölgesi altyapı ikmal işleri, çeşitli NATO işleri ve İzmir Adnan Menderes Hava Meydanı elektronik sistemlerinin temin ve montajı işleri firmanın bu süreçte Türkiye'de tamamladığı projelerden bazılarıdır.1990 yılında şahıs şirketinden Anonim şirkete dönüşen ve bugünkü adını alan Yaşar Özkan Mühendislik ve Müteahhitlik A.Ş, bu yeni oluşumla konut ve endüstriyel tesisler, altyapı inşaatı faaliyetlerini genişletirken genel müteahhitlik alanındaki hizmet çeşitliliğini istikrarlı bir şekilde artırmıştır. Bursa'da 1500 adet göçmen konutları inşaatı, Libya'da idari binalar (Başbakanlık ve Bakanlık binaları) projesi ve Rusya'da (ortaklık olarak) çeşitli konut, fabrika montajları, otel inşaatları gibi önemli mukaveleler üstlenilmiştir.

Yaşar Özkan A.Ş'nin uluslararası platformdaki başarısını dünyanın en üst düzey uluslararası müteahhitlik firmalarını belirleyen inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından tescillenmiştir. Firma 1983, 1985, 2003 ve 2008 senelerinde "225 En Büyük Uluslararası Müteahhit" listesinde yer alarak başarısını yabancı basında da duyurmuştur.

Firma yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerine bundan sonra da prensiplerinden ödün vermeden devam edecektir.

Saygılarımla,
Yaşar Özkan
Yönetim Kurulu Başkanı

yöimza_edited.png
Firma Profili
arılar.jpg
YASAR OZKAN Resim

Yaşar Özkan Kimdir?

1932 yılında Nevşehir-Avonos’a bağlı Göynük köyünde doğdu. İlkokulu köyünde tamamladıktan sonra, 1950 yılında Tophane Sanat Okulundan ve 1955 yılında da o zaman ki adıyla “İstanbul Teknik Okulu” şimdiki “Yıldız Teknik Üniversitesi” Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Mezuniyeti müteakip kısa bir süre M.K.E. Kırıkkale Pirinç Fabrikasında çalıştıktan sonra 1955  kış döneminde 43. Dönem Yedek Subay Okulunda askerlik görevine başladı. 24 aylık askerlik görevini tamamladıktan sonra 1957 yılında DSİ Yeraltı Sularında işe girdi.  4,5 yıl süreyle DSİ’de Başmühendis olarak Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde araştırma sondajlarını yönettikten sonra 1962 yılında DSİ’den ayrılarak kendi adını taşıyan Müteahhitlik Firmasını kurdu.

Müteahhitlik Faaliyeti dışında, son 15 yılını özel hobi olarak, araştırmalara yönelik yazılan eserleri incelemeye ve araştırmaya verdi.  Araştırma sonucu yazdığı makalelerin bazıları “İnşaat Sanayii” ve “İTÜ Vakfı” Dergilerinde yayınlanmıştır. Bugüne kadar yayınladığı makalelerden Hologram Evren, Hologram Beyin, Kuantum Fiziği ve Kadim Öğretiler Arasındaki Benzerlikler, Nanoteknoloji, Takyonlar, Dünyamızın Son 70 yıllık Serüveni, Küresel Isınma ve Böceklerin Düzeni ile İnsanların düzenlerinin karşılaştırılması gibi makaleler neşredilen makalelerden bazılarıdır.

Yaşar Özka Kimdir?
Yöneticiler
İş Yerinde Arılar

Yönetim Kurulu

Yaşar ÖZKAN

Filiz ÖZKAN

Z. Ayşen TELEMEZ

Esen ÖZKAN

M. Zümrüt ÖZKAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim Kurulu Başkanvekili

Yönetim Kurulu Üyesi

Yönetim Kurulu Üyesi

Yönetim Kurulu Üyesi

Yöneticiler

Fahri TUĞCU

Genel Müdür

Özkan Buğra TELEMEZ

Dış İlişkiler ve Finans Direktörü

Fulya CÖNGER DİKMEN

Yönetim Departmanı

Emre Enver DİKMEN

Teknik Koordinatör Yardımcısı

Ali Emre ŞAHİN

Teknik Koordinatör Yardımcısı

Faaliyet Alanları

Faaliyet Alanları

Faaliyet Alanları

SDC10399.JPG

Üstyapı

 • Toplu Konut

 • İş Merkezleri

 • Resmi ve İdari Binalar

 • Okullar, Yurt ve Amfi Binaları

 • Çelik Yapılar

 • Oteller

 • Bina Otomasyonu ve Mekanik İşleri

 • Akıllı Bina Sistemleri

idari11.jpg

Elektrik ve Elektronik İşleri

 • Yüksek ve Alçak Gerilim Enerji Nakil Hatları

 • Transformatör İstasyonları ve Şalt Tesisleri

 • Dış Aydınlatma Sistemleri

 • Havaalanı Terminal Binası Elektronik Sistemleri

 • Güvenlik Sistemleri Temini

 • Bina Otomasyon Tesisatları

Altyapı

 • Akaryakıt su depolama tankları

 • Pompa istasyonları ve Boru Hatları

 • Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hatları

 • Havaalanları

 • Deniz Tahkim İnşaatları

 • Toplu Konutların Alt Yapıları

İZMİR RAFİNERİSİ SU BORU HATTI_0002.jpg

Sağlık & Endüstriyel Tesisler ve İnce İşler

 • Hastaneler

 • Komple ekipmanları dahil Anahtar Teslim Diş Kliniği

 • Fabrika İnşaatları

 • Mekanik Montaj

 • Elektrik ve Elektronik Tesisatlar

 • Resmi -Özel Bina Tadilat ve Dekorasyon Uygulama İşleri

Çevre ve İSG Politikalarımız

ÇEVRE POLİTİKAMIZ

Yaşar Özkan A.Ş. olarak;

Kurumumuz çalışan tüm personelinin çevre bilincinin geliştirilerek sürdürülebilir bir çevre yönetim sistemi oluşturacağımızı,

Bu bağlamda; resmi gönüllü kurum ve kuruluşlar yanında toplumun her kesimi ile işbirliği yaparak ulusal ve uluslararası yasalara uygun olarak çevresel etkileri minimuma indirmek suretiyle doğal çevreyi koruyacağımızı,

Teknoloji - Ekonomi - Çevre arasındaki entegrasyondan hareketle uygun teknoloji seçimi ve kullanımı sonucunda enerji tasarrufu, doğal kaynakların israfının önlenmesi, atıkların azaltılması ve atıkların geri dönüşümü yoluyla ülke ekonomisine kazandırılmasını şirketimizin ana prensibi olarak belirleyeceğimizi,

Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve buna paralel olarak değişen çevresel yaklaşımlar doğrultusunda çevre ve insan sağlığının korunması için şirketimizdeki tüm çalışanların eğitim ve uygulamalara aktif bir şekilde katılımını sağlayarak dinamik bir çevre politikasına öncelik vereceğimizi, taahhüt ederiz.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ

Yaşar Özkan A.Ş. olarak;

En değerli kaynak olarak gördüğümüz tüm çalışanlarımızın mesleki sağlık ve emniyetlerini korumak, olası iş kazalarını ve bunların etkilerini en aza indirmek ve bu doğrultuda iş ve hizmet üretiminde verimlilik ve kaliteyi sağlayabilmek için uygulanabilir tüm kanun ve yönetmeliklerle birlikte hareket edeceğimizi,

Düzenleyeceğimiz eğitim programları ile çalışanlarımızın bu sistem içerisindeki yerlerini ve sorumluluklarını kavramalarını sağlayarak, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine katkıda bulunacağımızı,

Çalışanlarımızın da katılımıyla olası riskleri ortadan kaldırmak suretiyle "sıfır iş kazası" hedefimize ulaşmaya çalışacağımızı ve bu çerçevede tüm çalışanlarımıza sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı yaratacağımızı,

Her yıl yeni hedefler belirleyerek, İSG Sistemimizin sürekli gelişmesini sağlamayı ve bu amaç doğrultusunda İSG faktörünü ön planda tutacağımızı taahhüt ederiz.

Çevre ve İSG
bottom of page